Zebranie założycielskie Medycznego Klubu Turystycznego

Piotr Paprzycki i Paweł Krawczyk w drodze ze szczytu Jabal Toubkal w Atlasie marokńskim 4167 mnpm – wieloletni Prezes i skarbnik MKT na pierwszej wspólnej wyprawie w czerwcu 2004r

Pierwsze bardziej formalne zebranie grupy inicjatywnej odbyło się jeszcze ok. 10 listopada 2004 roku. Na zebraniu mowa była o korzyściach z utworzenia formalnego klubu turystycznego, zakresie jego działalności i powołaniu na razie nieformalnego Komitetu Założycielskiego w osobach Pawła Krawczyka – lekarza Kliniki Chorób Płuc, Norberta Grząśko – lekarza Kliniki Hematologii oraz Piotra Paprzyckiego lekarza Instytutu Medycyny Wsi oraz sekretarki kliniki chorób płuc Joanny Smarz. Ustalono nazwę i cele działania Klubu, zatwierdzono wytyczne do projektu Statutu, który miała przedstawić grupa inicjatywna. Zobowiązano Komitet Założycielski do rozpoczęcia działań w sprawie procedury rejestracyjnej. Szczegóły statutu, nazwę, a nawet używane do dziś logo w jego pierwotnej wersji opracowywaliśmy w czasie zawziętych dyskusji w mieszkaniu Pawła Krawczyka na osiedlu Mickiewicza.

Oficjalne Zebranie Założycielskie MKT

Posiedzenie to odbyło się 14 listopada 2004, dzięki uprzejmości prof. Jacka Wojcierowskiego, szefa Genetyki lubelskiej Akademii Medycznej, w sali laboratoryjnej budynku AM na ulicy Radziwiłłowskiej. Zebrało się grono kilkunastu zaproszonych osób, potencjalnych członków Klubu. Przyjęto skład organów stowarzyszenia z prezesem Pawłem Krawczykiem na czele Zarządu  pierwszej kadencji, zatwierdzono brzmienie statutu opracowane przez Komitet Założycielski i przedstawiono zarys planów działalności na lata 2005-2007.
Po niemal miesiącu pokonywania trudności formalnych udało się dopiero ok. 10 grudnia 2004 złożyć wszystkie wymagane dokumenty do sądu rejestrowego, ale z powodu uwag dotyczących statutu (przyjmowanie członków niepełnoletnich oraz podejmowania decyzji przez Zarząd), konieczne było uzyskanie zgody wszystkich członków-założycieli na poprawki i ponownie wniesienie sprawy do sądu. Wykorzystano to także do ustalenia wysokości składek członkowskich na 2zł/mc czyli 24zł rocznie.  Pomimo braku rejestracji praktycznie od końca stycznia, czyli od powrotu Prezesa z trekkingu na Kilimanjaro,  Klub funkcjonował.
 4 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu. 4 marca Zarząd zebrał się na II posiedzeniu, gdzie w obecności wszystkich zainteresowanych członków dzieliliśmy się wrażeniami z minionego sezonu. Wrażenia zostały poparte przez prezesa Pawła Krawczyka i skarbnika Piotra Paprzyckiego pięknymi przeźroczami i słuchaczy nie udało się zanudzić przez 3 godziny. Zapadły także decyzje w sprawie organizacji przez Klub wyprawy w góry wysokie, zaproponowaliśmy jako cel najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcagua w Andach Argentyńskich. Zainicjowaliśmy w ten sposób obyczaj odbywania przynajmniej 2 razy w roku posiedzeń w większym gronie członków i sympatyków Klubu, w celu omówienia planów działalności oraz sprawozdań i pokazów.

Zarejestrowanie MKT

Dopiero 15 marca otrzymaliśmy z KRS oficjalną informację o zarejestrowaniu Klubu. Od tej pory Klub funkcjonuje już jako stowarzyszenie prawnie zarejestrowane. Wszelkie kadencje władz stowarzyszenia oraz zwoływanie kolejnych Walnych Zebrań liczymy obecnie od tej daty. Pierwsze otwarte posiedzenie Zarządu w nowych warunkach prawnych (a drugie w rzeczywistości) odbyło się już 16 kwietnia 2005. Główną częścią posiedzenia był pokaz zdjęć, dzięki któremu przypomnieliśmy sobie trzy dotychczasowe rajdy rowerowe organizowane przez ziemie naszych wschodnich sąsiadów. Zapadły także decyzje organizacyjne co do nadchodzącej imprezy majowej (rajd rowerowy, oczywiście po Ukrainie).