Podlesie – krater meteorytowy(?)

Lokalizacja

50.75104, 22.75971
Namiar wskazuje położenie wieży widokowej, skąd najlepiej obejrzeć całą kotlinę Podlesia skrywającą strukturę o domniemanym impaktowym pochodzeniu. Przez drogę obok wieży przebiega niebieski, główny szlak turystyczny Roztocza z Radecznicy, w pobliżu także jego odpowiednik rowerowy. Do wieży najlepiej dojechać od wsi Hosznia Ordynacka po wybiegającej do góry dość dobrej drodze z betonowych płyt (ok 500m podjazdu). Przy wieży widokowej wiata z ławkami, jest trochę miejsca na zaparkowanie samochodu. Jadąc drogą dalej i skręcając w prawo można między gospodarstwami przysiółka zjechać na dno kotliny do samego Podlesia Dużego skąd łatwo już szosami na zachód do Turobina i Szczebrzeszyna.  Jeśli udamy się w przeciwnym kierunku wschodnim, na Radecznicę i Szczebrzeszyn, wyjedziemy ponownie na wzniesienie obrzeża "krateru" skąd ponownie mamy widok na jego dno. Widać stąd także dobrze naszą wieżę widokową.

Co widać?

Panorama z wieży obejmuje niemal całą kotlinę. Ogarnąć można wzrokiem całe obniżenie z leżącą w nim wsią Podlesie Duże oraz jego koliste obramienie, na którego południowej części wieża się wznosi, aż po przeciwległy brzeg oddalony o 4 kilometry w linii prostej. Lekkie pofalowanie dna i liczne dolinki erozyjne przecinające obrzeża włącznie z bramą skierowaną na wschód do doliny Poru zaburzają nieco regularność struktury, ale jej wielkość i ogólny zarys nadal jest widoczna.  Trzeba pamiętać, że widzimy nie sam "krater", lecz jego udrapowanie przez woal kilkudziesięciu metrów późniejszych osadów.  Widok na strukturę Podlesie kontrastuje ze spojrzeniem na drugą stronę do doliny wsi Hosznia Ordynacka, która jest głębsza, ale dużo mniejsza i już najbliższe wzgórza  zasłaniają horyzont.  To z kolei typowa rzeźba Roztocza Zachodniego pokrytego w okresie po ustąpieniu lodowca grubą warstwą lessu. Przy wieży widokowej nie ma żadnej tablicy wyjaśniającej. Opis stanowiska w rozdziale  0066MY. Katastrofa k/pg, następna śmierć Świata."

Okolica

Bardzo malownicza okolica z licznymi zabytkami. W pobliżu Turobin z ładnym, typowym dla renesansu lubelskiego jednonawowym kościółkiem św Dominika oraz Radecznica, gdzie nad świętym źródłem wznosi się wzgórze z barokowej proweniencji klasztorem i sanktuarium św Antoniego Padewskiego. Można tam zobaczyć imponujące a rzadkie schody pokutne i tragiczny skutek historii XX wieku w postaci zamiany klasztoru na szpital psychiatryczny. Całkiem niedaleko leży miejscowość Zakłodzie znana miłośnikom meteorytów nie tylko w Polsce. W 1998 roku, przy wiejskiej  drodze, sołtys wsi Guciów Stanisław Jachymek znalazł jeden z najsłynniejszych polskich meteorytów - meteoryt "Zakłodzie".  Niestety nie możemy połączyć tego meteorytu ze strukturą Podlesie, prawdopodobnie to resztka bolidu, który spadł dopiero pod koniec XIX wieku. część meteorytu Zakłodzie można zobaczyć w małym muzeum w Zagrodzie Guciów.
Dla zainteresowanych partyzancką historią najnowszą i spacerem po lasach i wąwozach  pobliskiego rezerwatu przyrody na górze Łysiec, najlepiej skorzystać z pieszego szlaku turystycznego, który wchodzi na stoki Łyśca nieco poniżej naszej wieży w stronę Hoszni Ordynackiej, choć uprzedzam że znalezienie pomniczków bez namiarów GPS nie jest łatwe.     

Opublikowano w dziale