Kamienny Dół – kamieniołom opoki

Lokalizacja

51.33311, 21.96854

Kamienny Dół znajduje się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, w głębokim wąwozie drogowym, który na granicy miasta dochodzi do Doliny Wisły przy ulicy Puławskiej. Zejście do wąwozu jest łatwe do przeoczenia i niczym nie oznaczone, tuż po zejściu z drogi znajduje się tablica ścieżki dydaktycznej i źródełko wody z poziomu kredowego. Dalej trzeba iść w górę ok. 200m, kamieniołom będzie widoczny po lewej stronie.
Łom jest bardzo rozległy i wysoki na ponad 10m. Ściana jest dobrze odsłonięta i widoczna, ale do wyższych poziomów można się wspiąć tylko po lessach na brzegach odkrywki więc penetracja środkowej części osadów wyższych poziomów jest niemożliwa bez specjalnego wyposażenia.     

Co widać?

Opis w rozdziale "Paleocen - i znowu zmartwychwstanie". Kamieniołom nie ma tablicy objaśniającej, ale granicę między mastrychtem i danem można łatwo wypatrzyć. Jak w Bochotnicy widać tutaj osady morskie przełomu K/Pg, u dołu masywne skały opoki kredowej a ku górze luźniejsze skały paleoceńskie. Zarówno warstwa kredowa jak i przede wszystkim paleoceńska zawiera liczne skamieniałości zwierząt morskich, w tym dużych kręgowców jak opisany w tekście Thoracosaurus. Kontekst stanowiska znajduje się w rozdziale 0056MY. Paleocen, jak ponownie zmartwychwstać?

Okolica

Kamienny Dół leży niemal o krok od słynnych atrakcji Kazimierza Dolnego nad Wisłą z przepiękną architekturą późnego prowincjonalnego renesansu. W jednym z zabytkowych nadwiślańskich spichlerzy mieści się Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, które szczególnie polecam. Można tam obejrzeć wspaniały zestaw skamieniałości z morza kredowego i wystawę obrazującą geologiczną historię okolicy aż do powstawania wąwozów lessowych włącznie.  

Opublikowano w dziale