Bochotnica – „Ścianka Pożaryskich” i komorowa kopalnia opoki

Lokalizacja

51.34256, 21.99360

Wyrobisko kamieniołomu i znajdująca się w jego ścianie kopalnia komorowa znajdują się w zboczu Doliny Wisły, ale dojście/dojazd nie jest łatwe. Skarpę wiślaną odgradzają budynek szkoły i nowo wzniesiony z wapiennej opoki kościółek oraz prywatny dom. Trzeba je ominąć od strony ulicy Zamłynie, która jest pierwszą w prawo drogą dla jadących od ronda w środku wsi w stronę Puław. Dojście do dawnego wyrobiska i kopalni komorowej opoki jest oznaczone znakami ścieżki dydaktycznej Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, której jeden koniec znajduje się przy szkole podstawowej (tablica). Droga wyłożona betonowymi elementami skręca w lewo i zamienia się w gruntówkę między ogrodzeniami domów, niepozorną i mocno zarastającą.

Co widać?

Opis w rozdziale "Paleocen - i znowu zmartwychwstanie". Ściana dawnego kamieniołomu jest obecnie ogrodzona, aby zachować tzw. stanowisko dokumentacyjne utworzone w 1992r. (jest to forma ochrony przyrody), ale w czasie moich pobytów na stanowisku ogrodzenie nie było zamknięte. Można bez problemu podejść do ściany i oglądać ją z bliska, ale nie radzę uszkadzać odkrywki - jest chroniona prawnie. Tablica objaśniająca jest trochę podniszczona, ale czytelna i znacznie ułatwia rozróżnienie warstw skalnych. Stanowisko dokumentuje przede wszystkim osady morskie granicy kreda/paleogen z "twardym dnem", czyli rozmytą przez falowanie powierzchnią, która tworzyła się kiedy morze wczesnego paleocenu czasowo się obniżyło oraz  osady ponownego zalewu tego morza z licznymi skamieniałościami. Można także zajrzeć do wnętrza komorowej kopalni opoki, gdzie przez lata funkcjonowania wykuto kilkaset metrów korytarzy - niestety ze względów na obrywy stropu i licznie przebywające tu nietoperze zwiedzanie uniemożliwiają solidne kraty. Opis stanowiska w rozdziale  0056MY. Paleocen, jak ponownie zmartwychwstać?

Okolica

Bochotnica znajduje się w samym środku lubelskiego trójkąta turystycznego Puławy-Nałęczów-Kazimierz, ale i najbliższa okolica  stanowiska jest bardzo ciekawa. Na skarpie doliny nad wsią Bochotnica wznoszą się ruiny zamku rycerskiego sięgającego XIV wieku, w lessie pokrywającym wschodnią krawędź doliny Wisły wytworzył się niesamowity labirynt wąwozów o największej gęstości w Polsce świetnie ilustrujący zjawiska erozję lessu naturalnej i związanej z gospodarką człowieka. To jedne z najpiękniejszych miejsc Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.  

Opublikowano w dziale